Publikováno

Podběráky a další rybářská síťovina

podberak

Začátečníka v rybaření vůbec nemusí napadnout, že i tak zdánlivě jednoduchou pomůcku, jakou je rybářský podběrák, je možné koupit v profesionálním provedení. Výrobci, kteří se na rybářské potřeby specializují, dokázali tohle náčiní k výlovu a krátkému přenášení ryb vylepšit o mnoho chytrých vychytávek. Konstrukční řešení současných rybářských podběráků nadchne každého svou promyšleností a kvalitou.

Druhy rybářských podběráků

Podběráky můžeme rozdělit podle mnoha hledisek. Konstrukcí se člení na pevné a skládací. Dříve platilo, že pevných bylo víc a odolávaly větším úlovkům, ale dnes je tomu spíše naopak. Skládací tyče i hlavy jsou vypracovány tak, aby vydržely i drsnější zacházení. Lehký a skladný podběrák už není nedostupným luxusem

Podběráky podle materiálů

Podle použitých materiálů rozeznáváme podběráky levnější, pro začátečníky, a dražší, které uspokojí i profesionály. Druhé jmenované mohou být celokarbonové rybářské podběráky (z uhlíkových vláken) a splňovat tak v podstatě protikladné požadavky, totiž pevnost a fantastickou lehkost, odolnost a skladnost, tvrdost a pružnost. Rybářský podběrák má rukověť  pogumovanou, aby podběrák neklouzal. Materiálově se liší i síťky, které by měly odolat háčkům z návnady. Podstatné je rovněž řešení spojek, které drží, když mají, ale nezdržují rybáře od práce s úlovkem. U spojek se proto zkuste vyhnout plastu, ideální jsou kovové. Protože na různé druhy úlovků a rybářské techniky se mohou hodit různé tvary podběráků, pokud se na něco specializujete, volte pstruhové podběráky nebo rybářský podběrák na kaprařinu.

Příslušenství k rybářským podběrákům

V první řadě je dobré vědět, že nemusíte po každém protržení síťky kupovat nový podběrák. Systémy rybářské síťoviny jsou vyráběny a prodávány jako stavebnice, takže můžete v případě potřeby koupit zvlášt tyč, hlavu a síť. Přesto je pro začátek lepší volit kompletní podběrák, i u kterého máte zajištěnu naprostou kompatibilitu dílů. Často je k podběráku i s tyčí přidáno také praktické pouzdro nebo sak, takže zvlášť už nemusíte shánět vůbec nic.

Pokud jde o další příslušenství, zejména pro kaprařinu oceníte plováky, které ve vodě podběrák nadlehčí. Manipulace z lodi nebo gumového člunu je pak hračkou, stačí podběrák položit na hladinu.

Vezírky

Zatímco podběráky jsou svou konstrukcí aktivní pomůckou pro poslední fázi výlovu a manipulaci s úlovky, vyrábějí se i další vychytávky z rybářské síťoviny. Rozhodně využijete vezírky, sloužící k umístění ryb nebo živých návnad do vody. Důležité jsou jak vrchní plovoucí části, které zajistí, že se vezírek nepotopí úplně, tak materiál samotné sítě. Hlavně v minulosti se používaly také vezírky drátěné, v podstatě z pletiva, které bychom do síťoviny ani nemohli zařadit. Pochopitelně nebyly tak skladné a praktické, navíc kov může být k nervózním úlovkům méně šetrný než síť. Přesto nejde drátěné vezírky prohlásit za překonané, skvěle se hodí například na úhoře. Jiným rybám dopřejte tmavou hustou síťovinu, která ryby zklidní a nedojde k poranění ploutví o příliš velká oka.

Čeřeně

Do vody se zanořují i čeřeně (někdy skloňované také jako čeřeny), speciálně tvarované sítě pro určité typy lovu na návnadu. Ryba najde cestu dovnitř, ale speciálně uzpůsobené otvory nebo zdvihnuté hrany zajistí, že už nevyklouzne. Vhodným materiálem pro podobnou síť je například nylon, který ani při častém používání nepřejímá pach rybiny. Ve své podstatě stanová konstrukce čeření, u které se ze čtyř rohů sítě zdvihají pruty, spojující se v klenbě, je praktická pro rychlé vytažení z vody.

Vrhací a lovné sítě s přizpůsobenou velikostí oček podle žádaného kalibru úlovků jsou záležitostí spíš průmyslového rybolovu. Rozlišují se například plůdkové, násadové, kaprové. Mnohé se vyrábějí na objednávku.