Amur bílý

amur bily ctenopharyngodon idella

Amur bílý, Amur biely- Ctenopharyngodon

Výskyt:

Amur bílý je původem z jižní Číny.

V roce 1961 byl poprvé dovezen na Třeboňsko a od té doby chován v rybnících a údolních nádržích. V roce 1967 se poprvé objevil ve slovenském úseku Dunaje a od roku 1972 je záměrně vysazován do dolních a středních úseků řek. (Labe, Dunaj, Morava, Dyje aj.), 

Popis:

U nás dorůstá až do 1,5 m a do hmotnosti i přes 20 kg. Tělo je válcovité, z boku stlačené až v ocasní části. Na hřbetě je olivově zelený, boky jsou v létě stříbřité, jinak zlatité. Hlava je široká, svrchu zploštělá. Koncová ústa jsou ve srovnání s podobným tlouštěm malá, dosahují sotva k přední hranici oka. Okraje hřbetní a řitní ploutve jsou rovné. Šupiny na bocích mají tmavý vnější okraj a vytvářejí síťovitou kresbu.

Způsob života:

Teplomilná ryba dobře snášející snížený obsah kyslíku. Žije ve volném sloupci v hejnech, živí se přednostně makrovegetací. U nás je amur uměle vytírán. Dožívá se 15 let. 

Význam:

Úspěšně aklimatizován. Je hodnocen jako cenná hospodářská a sportovní ryba. Využívá se zejména jako biomeliorátor zabraňující nadměrnému rozvoji vodní vegetace.