Tolstolobik pestrý

Tolstolobik pestrý Arisichthys nobilis

Tolstolobik pestrý – Aristichthys nobilis

Výskyt:

Tolstolobik pestrý pochází ze záplavových řek jihovýchodní Asie.

Do Čech byl poprvé dovezen na Vodňansko v roce 1964. V SR se s jeho rybničním chovem započalo sice až v roce 1984, ale ve slovenské části Dunaje se objevil již v roce 1971, kam se dostal z níže položených podunajských států. Žije v řekách, jezerech, údolních nádržích, rybnících, ale i melioračních a zavodňovacích kanálech.

Popis:

U nás dosahuje délky až 128 cm a váhy až 37 kg. podobá se předchozímu druhu, ale má relativně vyšší tělo a větší hlavu. Husté žaberní tyčinky nejsou na bázi srostlé. Ostrý břišní kýl je krátký, začíná až za břišními ploutvemi. Konec prsních ploutví výrazně přesahuje základnu břišních ploutví. Na bocích má nepravidelné tmavé skvrny. 

Způsob života: 

Podobný jako u předchozího druhu. Živí se filtrací planktonu. V mládí převažuje fytoplankton, s věkem roste podíl zooplanktonu. V domovině se tře dávkovitě u dna v proudící vodě velkých řek při teplotách 20-25 C. U nás je prováděn umělý výtěr a odchov plůdku v líhních. Výtěr probíhá asi o 2 týdny později než výtěr tolstolobika bílého či amura bílého. Dožívá se až 20 let.

Význam:

Doplňkový druh v kaprových rybnících. Rychle roste, má jemné, ale tučné maso, vhodné k uzení.