Navijáky

Základní členění navijáků je podle použité brzdy. Prvním druhem jsou navijáky s přední brzdou, pro plavanou, přívlač i feeder. Dále lze navijáky rozdělit do dvou hlavních skupin a to na multiplikátory, které jsou vhodné spíše na větší ryby a smekací navijáky.

muskarske-navijakyMuškařské navijáky

Zobrazen 1. – 30. z 601 výsledků

grid-view list-view

Zobrazen 1. – 30. z 601 výsledků

Navijáky

Navijáky a jijich vývoj šel rychle kupředu. Díky novým technologiím především při zpracovávání kovů jsou navijáky mnohem lehčí. To samé samozřejmě platí i pro rybářské pruty.

Společně s prutem jsou navijáky tím nejzákladnějším vybavením moderního rybáře. První se objevily na konci sedmnáctého století v Anglii, předlohou byl rumpál ve studních. Postupem let a technologickým vývojem se z navijáků stala sofistikovaná zařízení, která rybolov výrazně usnadňují a zpříjemňují. Díky sériové výrobě jsou navíc kvalitní navijáky za dobrou cenu, začínající na pár set korunách. Při porovnání se soustřeďte na velikost cívky (a s ní související parametry náhozu), počet ložisek a převodový poměr, ale není od věci posoudit také ergonomii navijáku, tedy to, jak podle tvaru a provedení sedne do ruky, včetně zrcadlového překlopení pro leváky.

Navijáky můžeme rozdělit jak již bylo zmíněno výše použité brzdy. Prvním druhem jsou navijáky s přední brzdou, pro plavanou, přívlač i feeder. Jsou víceméně univerzální, hodí se na kaprařinu a jiné střední až větší ryby. Jejich ovládání je snadné, navíjení i nastavování brzdy probíhá jednou rukou. V kombinaci s vhodným prutem a vlascem zvládnou i těžké úlovky a mořský rybolov. Daleko citlivější jsou navijáky se zadní brzdou. Daní za tuto výjimečnou citlivost je nižší odolnost, takže tyto navijáky používejte při očekávání drobnějšího úlovku. Naopak na největší ryby (sumce a pro moře) se hodí tzv. multiplikátory.

Pokud u vody trávíte klidné hodiny trpělivého lovu na položenou, vhodné je si pořídit naviják s volnoběžnou brzdou. Ta umožňuje volný pohyb ryby až do momentu, kdy při útoku volnoběžnou brzdu vyřadíte z provozu a použijete standardní. Tyto navijáky se prodávají v různých velikostech, takže záleží, jestli sháníte vybavení na kaprařinu nebo třeba na feeder. Pro dravé úlovky se vynikajícím způsobem hodí navijáky s bojovou brzdou, která je přizpůsobena tomu, aby ryba mohla návnadou zmítat a bojovat s ní. Vy jen čekáte, až se unaví, pak naviják s touto brzdou použijete klasickým způsobem. V neposlední řadě do kategorie navijáků patří i příslušenství k nim, jako náhradní cívky, karbonové podložky a kryty.

Cena navijáku se pohybuje u základních modelů z plastu a jedním či dvěma ložisky od 300 Kč.  Dražší modely navijáků vyrobené ze zinku hořščíku či titanu stojí i 15000 Kč. Novinkou na trhu jsou elektrické multiplikátory, které navijí pohonem z externí baterie. Elektrické navijáky ušetří rybáři spoustu práce.