Echoloty

Rybáření je v posledních letech příjemnější díky vývoji v elektronice. Do praktického používání tím přešly také digitální echoloty. Echolot pro rybáře, rybářské sonary a echoloty jsou dnes praktickou pomůckou nejednoho moderního rybáře.

Zobrazen 1. – 30. z 54 výsledků

grid-view list-view

Zobrazen 1. – 30. z 54 výsledků

Echoloty

Echolokace však není novým vynálezem člověka, na orientaci pomocí odrazu zvukových vln spoléhají někteří živočichové, typicky netopýři a někteří kytovci. Stejný princip převzaly lidské sonary, používané zejména v ponorkách. Pod vodou se ultrazvukové vlny šíří dále než rádiové. Sonar je zároveň vysílačem i přijímačem, takže ze zpětně zachycených odražených zvukových vln vizualizuje okolí.

Rybáři dnes využívají komfortní přenosné sonary pro dokonalé zmapování lovného místa, z hlediska topografického (hloubka a struktura dna, případné překážky v toku), termoklimatického (doplňkové funkce měření teploty a tlaku) i biologického (posouzení místa z hlediska pohybu potencionální kořisti). Výbava echolotů, které dnes můžete běžně vzít na vodu, je z historického pohledu neuvěřitelná. Údaje lze odečítat bezdrátově, zobrazení je zajištěno na displeji (u vyšších produktů barevných a dotykových). Cena začíná na několika tisících korun, profesionální modely však stojí daleko víc. Každý si může v poměru cena výkon vybrat echolot podle svých potřeb. Základním parametrem je dosah (maximální hloubku a vzdálenost), pak už rozhoduje spíš uživatelské pohodlí (rozlišení displeje, možná zobrazení 2D a 3D, české menu, GPS).

K příslušenstvím echolotů patří držáky sond případně baterie. Nejpraktičtější jsou teleskopické, které se přizpůsobí jak lodi, tak okolním podmínkám. Echoloty na loď jsou lehké a ve složeném stavu nezabírají příliš místa. Velmi se vyplatí také pořídit si kvalitní akumulátor k echolotu, ideálně gelový, bezúdržbový. Pořídíte ho do tisíce korun. Vyšší stovky korun stojí také dobré nabíječky. Sledujte u nich maximální proud a dobu nabíjení (u 20 Ah se pohybuje okolo osmi hodin pro plný cyklus). Pokud se vybíráním příslušenství k echolotu nechcete zabývat, volte kompletní sady, obsahující sondu, echolot, akumulátor, nabíječku.