Hauserovo peří

Jedno z perfektních řešení pírkových návnad je dnes už neodmyslitelně spojeno s legendárním českým rybářem. Na jeho počest nese jméno Hauserovo peří (podle výslovnosti se je možné setkat i se zápisem Hauzerovo, Hauzrovo či Hausrovo peří).

Zobrazuji všech 20 výsledků

grid-view list-view

Zobrazuji všech 20 výsledků

Hauserovo peří

Protože rybaření není koníčkem a sportem jen pro samotáře, ale také vděčným konverzačním tématem kamarádů od vody, vyprávějí se různé historky z lovu a vedou se debaty nad nejvhodnějším vybavením. Nejvzrušenější rozhovory se často týkají návnad. Každému fungují trochu jiné, v závislosti na mnoha faktorech. Když se něco osvědčí téměř univerzálně, panuje v rybářské komunitě velké nadšení. Jedním z těchto hitů poslední doby je Hauserovo peří, jednoduchá, ale dokonalá nástraha na dravé ryby.

Představení Hauserova peří

Přestože neživých nástrah existuje celá řada typů, viz náš článek Umělé nástrahy, ty z peří a srsti vynikají v několika ohledech. Především, jejich materiál vykazuje pod vodou velmi přirozený pohyb, vláčný a přitom zdánlivě aktivní, který dravce neodolatelně láká. Lesklý vzhled připomíná kořist. Proto jeho použití napadlo rybáře už velmi dávno.

Není však možné ponořit pouze peříčko… Stejně důležitá je zátěž, která se postará o potopení a možnost vedení nástrahy způsobem, jaký si pro úspěšný lov představujeme. Zátěž je většinou olověná. Velikost a tím pádem razance návnady proto může být označována nejen délkovou mírou, ale také hmotností. Volíme ji podle velikosti chtěného úlovku.

V devadesátých letech minulého století pstruhaři nepoužívali k lovu téměř nic jiného, tak rychle se stalo populárním. A jeho obliba se stále vrací. Pravidelně je také obnovována výroba českými firmami, protože mnozí rybáři jsou vlastenci a preferují národní kvalitu před levným dovozem.

Atraktivní část Hauserovy nástrahy je tvořena takzvanými kohoutími srpky, dobarvenými podle potřeby. Snadno koupíte „Hauzerky“ rezavě hnědé, bílé, černé, béžové, žluté, oranžové a červené. Za cizojazyčným názvem chartreuse (podle bylinného likéru) se skrývá svítivá zelenožlutá, kterou dravec rozhodně nepřehlédne. Některé barevné varianty se jmenují podle zvířat, jejichž odstín srsti připomínají (například medvěd grizzly, badger čili jezevec). Někdy jsou dostupné i vícebarevné varianty s přidanými detaily (imitací rybího oka). Výraznější návnady se používají do zakalenější vody.

Jak se navazuje Hauserovo peří

Navázat peříčka je velmi snadné. Vlasec se provlékne otvorem v těžké části nástrahy a připojí se k němu obyčejný nebo trojitý háček. Následným stažením dojde k zamaskování háčku pírky. Mezi háček a nástrahu je možné vložit distanci, která zvýší šanci, že při odstraňování zaseknutého háčku z tlamy zůstane nástraha výrazněji nepoškozena.

Lov přívlačí

Přestože rybáři nic nebrání vyzkoušet tuto nástrahu při libovolné technice rybolovu, mimořádně efektivní je pouze pro lov přívlačí, nazývaný také „na přívlač“. Definice této techniky je kvůli ochraně přírody a ryb uvedena v zákoně. Spočívá v nahození nástrahy do vody a následně v jejím aktivním vedení, kdy rybář přes prut a vlasec nástrahou pohybuje a cuká, aby imitovala pohyb živé kořisti (typicky malých rybek, potěru, hmyzu) a způsobovala vibrace. Vláčení nástrahy je možné ze břehu, broděním i z lodi, každý způsob má svá specifika. Nutné je sledování proudů a dna, protože ne všechna místa jsou stejně dobrá pro bohatý a zajímavý úlovek.

Co na Hauserovo peří loví

Jak bylo uvedeno už na začátku článku, tahle návnada skvěle funguje na dravé ryby. Bylo by však chybou očekávat pouze jejich záběr. Zejména dobře vedené menší návnady zajímají všechny ryby bez rozdílu. Přesto je Hauserovo peří jednou z nejlepších variant zejména na pstruhy (potoční i duhové), štiky, candáty, okouny, boleny.

Jiné péřové nástrahy

Pírkových nástrah je daleko více typů, pokud budete mít dobré výsledky s Hauserovým peřím, určitě svůj arzenál obohaťte také o jigové mušky (nejen na přívlač, ale rovněž na muškaření), jigstreamery (překřtěné českými rybáři prostě na „strýmry“), koguty (na candáty).