Publikováno

Umělé nástrahy na ryby

umele-nastrahy

Přestože v kreslených vtipech typický rybář k vodě pospíchá se sklenicí, ve které má červíky, a lov na živou návnadu nebo jinou potravu je nezastupitelný, nekonečnou pestrost do rybaření vnášejí umělé nástrahy. Vyrábí se jich nepřeberné množství všech tvarů, barev, povrchů. Jejich atraktivní vzhled a detailní provedení je tím, co k rybářství pomohlo přitáhnout také děti. Posedlost nástrahami mnohdy přeroste až do krásné sběratelské vášně, kdy nástraha není prostředkem, jak něco chytit, ale ceněným předmětem.

Přednosti umělých návnad

Na rozdíl od živé nástrahy je ta umělá neomezeně trvanlivá. Odolnost pochopitelně závisí na použitých materiálech (kov vydrží víc než jemná pírka), ale obecně se dá říct, že kvalitní umělá nástraha rozhodně není jednorázovým zbožím.

Paradoxem je, že na neživé návnady se výborně chytají mnohé dravé ryby. Znamená to, že pokrok dospěl tak daleko, že mnohé tyto návnady imitují živou kořist naprosto dokonale. 

umele-nastrahy

Gumové nástrahy a twistery

Už od pár desítek korun koupíte gumové návnady. Setkat se můžete s mnoha variantami. A to nejen s nápodobou rybek, ale i ráčků, nymf, vážek apod. Výborný pohyb pod vodou vykazují twistery, které mají speciálně tvarovaný a proděravěný konec. Pokud se chystáte na obří kapitální úlovek, nešetřete a pořiďte si třeba realisticky vyhlížející imitaci káčátka.

Třpytky

Třpytky – kovové umělé nástrahy mají obrovskou tradici. Házení záblesků je totiž jedním faktorů, které lákají úlovky. Prosté kovové rybičky, které používali už naši dědové, postupně vytlačilo rotační konstrukční řešení. Atraktivně zbarvený plíšek nad imitací části rybího těla se při vedení ve vodě otáčí a tím i vibruje.

Woblery

woblery

Koho neomezuje rozpočet, ten může sáhnout po nejkvalitnějších imitacích rybek z odolného ABS plastu. Jsou vyvedeny do nejmenších detailů a jejich tvar byl pilován mnoha prototypy, aby akční pohyb skrze vody přesvědčil i nejopatrnější dravce. Uvnitř mohou chrastit kuličky, protože vibrace zvyšují úspěšnost návnady. Při výběru wobleru sledujte nejen velikost, pracovní hloubku a to, zda nástraha plave nebo je potápivá, ale zajímejte se také počet uchycení a jejich propojení skrz tělo, které usnadňuje navazování a práci s háčky.

Péřové nástrahy

Peří je materiálem, který se ve vodě pohybuje vláčně a přirozeně. Láká i barvami. Pokud je dobře vedeno, přitahuje jeden úlovek za druhým. V tuzemsku je legendou Hauserovo peří, tvořené olověným závažíčkem a kohoutími srpky. Podrobně se mu (a také dalším peříčkům) věnujeme v jiném příspěvku na blogu, nazvaném jednoduše Hauserovo peří.

Imitace krmiv

V nabídce dobrého rybářského e-shopu naleznete nejen umělé nápodoby ryb a hmyzu, ale také imitace krmení. Plovoucí nebo pomalu potápivou kukuřici, červy, vosí larvy, jikry, kukly, tygří ořechy, kuličky boilies, to všechno můžete nosit k vodě bez starosti o trvanlivost.

Příslušenství –  umělé nástrahy

Rovnou s vhodnou nástrahou se podívejte po drobných kovových potřebách, jako jsou háčky (včetně dvojháčků a trojháčků), jehly k navlékání, zarážky, karabinky, návazce, obratlíky. Souhrně se tyto malé nezbytnosti nazývají rybářská bižuterie. Prodávají se na ni i praktické boxy, takže všechny návnady a bižuterii budete skladovat a přepravovat perfektně chráněné a roztříděné. Pro mnoho rybářů se stane doplňkovým koníčkem pokoušení se o výrobu vlastních nástrah.